Интересни факти

Елхата и коледните играчки

Във всички езически религии дървото е свещен символ – приема се, че то свързва небето, земята и подземния свят. Днес коледната елха се смята за християнски обичай, но всъщност възниква още в древността - в Египет са украсявали палмите, в Гърция - маслиновото дърво, а в Рим - лавровото дърво.

Украсяването на коледната елха със светлини се заражда, когато преследваните християни започнали да поставят запалена свещ на прозорците си, обикновено в саксия с растение, като знак, че там ще се произнасят молитви.

Историята на коледните играчки започва през една зима в края на VII век в Германия, когато един монах подарил на хората малка елхичка. Те я закичили с домашно приготвени бисквитки и пуканки, плодове, ядки и орехи, запалени свещи и под нея оставили малки подаръчета за децата. Старите германци вярвали, че в елхичката живее духът на гората, който ги закриля, а по-късно вечнозеленият цвят на клоните ѝ символизирал вярата в Христос. 

 

През XIX век настъпва драстичната промяна в украсата на коледната елха. В Германия, през 1800 г. започва производството на стъклени играчки. Първите електрически лампички за украса са били използвани няколко години, след като Томас Едисон прави публична демонстрация на електрическа лампа през 1879 г. Гирляндите, които се правели от пуканки и плодови кори, започнали да се прозвеждат от сребро, от което се изтегляли тънки нишки. На върха на коледната елха се появила голяма звезда, символизираща пътеводната светлина, показала пътя на тримата мъдреци при раждането на Исус Христос.

В началото на XX век в Америка все още окичвали елхата с ядки, ябълки и бисквитки, в Полша използвали фигурки на ангели, пауни и звездички, в Швеция украсявали елхата с фигурки на животни, а в Дания със знамена, снежинки и сърчица.

Постепенно се заражда и символиката в коледните играчки. Птиците представлявали библейските пратеници, символ на добър късмет и сполука и носещи Божията любов. Рибата е ранната форма на християнски символ на Христос, звездата представлява Витлеемската звезда, червените топки символизират кръвта, пролята за нашите грехове, а ябълките напомнят за греха на Адам и Ева.

              

През 60-те години на XX век стъклените играчки постепенно биват заменени с пластмасови. Днес разнообразието им е голямо - фигурите на звезди, топки и плодове, снежни човеци, звънчета и най-популярните - изработени от шоколад или марципан.

Появява се и коледният венец, символизиращ безкрайността и вечния живот, направен от елхови клонки, шишарки, коледни играчки, сухи или живи цветя, пресни или сушени плодове, бонбони и др.

Avas

Не пропускайте

Топ забележителности в Барселона I

Вернигероде, Германия

Шато де Шийон, Швейцария

Децата през 60-70-80-те години!